2017.aasta lõpus otsustas Eesti Vabariigi valitsus, et miinimumpalk 2018.aastal on 500 eurot kuus ning minimaalne tunnipalk 2,97 eurot.
Alampalk on Eestis igaaastaselt kasvanud.
2012. aastal oli minimaalne töötasu 290 eurot;
2013. aastal 320 eurot;
2014. aastal 355 eurot;
2015. aastal 390 eurot;
2016. aastal 430 eurot;
2017. aastal 470 eurot.
Seoses sellega, et Vabariigi Valitsus otsustas alates 2018.aastast tõsta ka tulumaksuvaba miinimumi, on esimest korda minimaalne töötasu kogu ulatuses ka tulumaksuvaba.
Võtame kokku olulise, mille iga ettevõtja peab oma ettevõttes läbi mõtlema.
Töötajate tulumaksuvaba summa arvutamise erinevad variandid :
Variant A- töötaja tulumaksuvaba summa arvutamisel lähtutakse juba eelnevalt esitatud avaldusest, kus on palutud tulumaksuvaba miinimumi arvestada. Tulumaksu summa arvutatakse alates 01.01.2018 vastavalt uuele seadusele. Raamatupidamine arvutab maksuvaba summa iga kuu lõikes eraldi.
Selle variandi keerukus nii inimese kui raamatupidamise jaoks on eri kuudel tekkivate erinevate väljamakse summade korral erinevad tulumaksuvaba määrade tekkimine. Teatud juhtudel (olenevalt kuu kogutulu suurusest) sh puhkusetasude, lõpparvete sh puhkusehüvitiste tasumisel võivad tekkida olukorrad, kus on vaja tulumaksu (ja tulumaksuvaba miinimumi) uuesti ümber arvutada. Nt kui kuu alguses on kuu tasu osas arvestatud maksimaalset maksuvaba summat ning sama kuu lõpus tekib täiendav makse võib tekkida olukord, kus tulumaksu õigeks arvestuseks tuleb kuu alguses peetud tulumaksuvaba summa ümber arvutada. Näitena võib tuua olukorra, kus bruto töötasu on 1100 euri ning samal kuul makstav puhkusetasu on samuti 1100 euri, kuu kogutulu 2200, mis tähendab, et sel kuul maksuvaba summat 500 eurot arvestada ei ole võimalik.
Variant B – töötaja teavitab tulumaksuvaba summa arvestajat konkreetsest maksuvaba summast.
See nõuab töötajalt suhteliselt täpset kogu aasta tulu teadmist. Kes ja mis olukorras seda reaalselt oskab ja saab kasutada, on raske öelda. Soovitus on loobuda maksuvaba tulu arvutamisest, kui on teada, et on tekkinud/aasta jooksul tekkimas täiendavaid maksustatavaid tulusid, mille osas võib tuludeklaratsioonis tekkida juurdemakse kohustus.
Variant C – töötaja loobub maksuvaba summa igakuisest kasutusest.
Töötaja esitab vastava avalduse tööandjale. Igakuist maksuvaba arvestust ei toimu. Kord aastas tuludeklaratsiooniga arvutatakse tagastatav või juurdemakstav tulumaksu summa. Selle plussiks võib pidada olukorda, kus üldjuhul tekib täiendavate tuludeta töötajal tuludeklaratsiooniga üldjuhul tulumaksu tagastus. See variant sobib eeskätt :
töötajatele, kelle töötasu on suurem kui 1200 eurot kuus.
samuti neile, kes küll saavad igakuiselt madalamat palka kui 1200 eurot kuus, kuid teavad või arvavad, et saavad ka muud maksustatavat tulu 2018 aasta jooksul (tavalisemad on vara võõrandamised, nüüd ka dividendid, muud tasud teistes töökohtades või muude lepingute alusel).
ettevõtjatele, kes maksvad endale ka ise tasusid ning kes on nõus, et nende võimalik tulumaksutagastus toimub tuludeklaratsiooniga kord aastas.
Alates 2018.aastast on ettevõtte kulud töötaja sporditegevusele teatud piirangute raames maksuvabad. Vastuvõetud tulumaksuseaduse muudatuste raames on täiendatud/muudetud erisoodustuse mõisteid ning selle hulgast välja arvatud järgmised töötaja tervise/spordikulud :
avaliku rahvaspordiürituse osavõtumaks;
sportimiskoha regulaarse kasutamisega otseselt seotud kulutused;
Maksu- ja tolliamet annab teada, et uuendas käibemaksukohustuslase registreerimise teenust. Teenus on jätkuvalt korraldatud e-maksuameti kaudu, kuid usaldusväärse taustaga (st. laitmatu maksuajalooga) ettevõtja saab vastuse oma taotlusele automaatselt. Senisest muutub seega protsess kiiremaks, kuna osa riskianalüüsi on Maksu- ja tolliameti poolt juba varasemalt korraldatud.
Uue ettevõtte alustamisel siiski peab olema valmis Maksu- ja tolliameti täpsustavateks küsimusteks, mida aga samuti on võimalik korraldada e-maksuametis.
Soomes püsivat tegevuskohta, kinnisvara omaval Eesti ettevõttel tuleb Soome Maksuametile esitada igaastane tuludeklatatsioon (vorm 6B) Soomes maksustatavate tulude ja kulude kohta 4 kuu jooksul peale majandusaasta lõppu.
Eesti ettevõte, kes tegeleb Soomes ettevõtlusega, ei ole siiski automaatselt tulumaksukohuslane. Oleneb esiteks tegevusvaldkonnast, aga ka riikidevahelisest maksulepingutest jme. Oluline on siinjuures see, et juhul kui eesti ettevõttel enda arvates ei teki püsivat tegevuskohta Soomes tulumaksustamise mõttes, tuleb ettevõttel maksudeklaratsiooni asemel esitada selgitus oma tegevuse kohta Soomes. Selgitus tuleb samuti esitada majandusaasta lõpust nelja kuu jooksul.
Selgitus tegevuse kohta esitatakse vabas vormis eraldi lisana koos maksudeklaratsiooniga. Selgituses esitatakse järgnev info:
Millist tegevust ettevõte koduriigis praktiseerib?
Soome tegevuse kirjeldus :
Tegevuse detailne kirjeldus ;
Mil viisil erineb Soomes praktiseeritav tegevus kodumaal praktiseeritavast tegevusest?
Millistes ruumides ettevõte Soomes tegutseb ning milline on ruumide kasutusotstarve?
Mitu ettevõtte töötajat töötab Soomes ning millised on nende tööülesanded?
Kas ettevõtte töötajatel Soomes on õigus vastu võtta või vahendada tellimusi peaettevõttele? Millisel moel osalevad töötajad klienditellimuste ettevalmistamisel?
Kas ettevõtte töötajatel või muudel isikutel (era- või juriidiline isik) on Soomes õigus sõlmida ettevõtet siduvaid lepinguid? Kellel (nimi, isikukood või Y-tunnus)?
Selgitust ei ole vaja esitada, kui ettevõte on varem saanud maksuameti otsuse selle kohta, et ettevõttel ei teki Soomes püsivat tegevuskohta. Ettevõte on võinud saada sellise otsuse varasema aasta tulumaksustamise käigus või siduvas eelotsuses, mida maksuametil tuleb järgida. Kui ettevõtte tegevuses on toimunud muudatusi, tuleb selgitus siiski esitada hoolimata varasemast otsusest. Sellisteks muudatusteks on näiteks Soomes praktiseeritud tegevuse jätkumine eeldatus kauem või uus äritegevus.
Maksudeklaratsiooni ning selgituse esitamisega hilinemisele võib järgneda trahv, maksumäära tõus. Kui ettevõte jätab tuludeklaratsiooni või selgituse esitamata, on selle tagajärjeks tavaliselt maksuviivise nõudmine ja täiendavalt ka ettemaksuregistrist eemaldamine. Tuludeklaratsiooni või selgituse puudumine võib mõnel puhul viia ka selleni, et Soome Maksuamet hindab ise maksustatava tulu määra ning selle põhjal ka maksuviivised ning trahvid.
Tuludeklaratsiooni saab esitada elektrooniliselt
Tuludeklaratsiooni 6B on võimalik esitada elektrooniliselt. Elektroonilise asjaajamise jaoks vajab välisriigi ettevõte Katso-tunnust (Katso-tunniste), millega registreeruda Soome aksuameti e-teenuseportaalidesse. Soome Maksuamet soovitab elektroonilise tuludeklaratsiooni esitamist vastava e-teenuseportaali Yhteisöjen veroilmoituspalvelu kaudu. Teenus juhendab andmete sisestamisel ning mõned andmed on eeltäidetud.
Soome tuludeklaratsioon paberkandjal
Kui ettevõte esitab tuludeklaratsiooni paberkandjal, tuleb tuludeklaratsioonil esitatud andmed täita hoolikalt. Paberkandjal esitatud deklaratsioonid läbivad optilise lugemise. Kui ettevõte esitab tuludeklaratsiooni asemel vabas vormis selgituse oma äritegevuse kohta, tuleb selgituse tiitellehena kasutada tuludeklaratsiooni paberblanketti 6B, millele tuleb märkida ettevõtte registrikood (Y-tunnus) ning majandusaasta algus- ja lõpukuupäev. Selgitus esitatakse soome, rootsi või inglise keeles.
Paberkandjal esitatav tuludeklaratsioon või selgitus tuleb saata aadressil Verohallinto, Yhteisölomakkeiden optinen lukupalvelu, PL 200, 00052 VERO, Finland
https://finants.ee/wp-content/uploads/2018/11/logo1a.png00Finants.eehttps://finants.ee/wp-content/uploads/2018/11/logo1a.pngFinants.ee2017-04-02 13:42:152018-02-20 21:36:23Soomes tegutseva ettevõtte tuludeklaratsioon
Kalendaarse tööajafondi arvestus 2018.aastal
/in UudisedJaanuar
Veebruar
Märts
I kvartal
20
21
63
157
168
501
01.jaanuar . uusaasta (L)
24.veebruar – EV 100. aastapäev (L)
30.märts – Suur Reede
I kvartalis 3 püha/tähtpäeva
Aprill
Mai
Juuni
II kvartal
22
21
64
176
165
509
01.mai – kevadpüha, 20.mai – nelipühade esimene püha
23.juuni (L)- võidupüha, 24.juuni – jaanipäev
II kvartalis 5 püha/tähtpäeva
Juuli
August
September
III kvartal
22
20
64
176
160
512
—
20.august – taasiseseisvumispäev
—
III kvartalis 1 püha
November
Detsember
IV kvartal
22
18
63
176
141
501
—
24.12- Jõululaupäev (L), 25.12. I jõulupüha, 26.12 – II jõulupüha
III kvartalis 3 püha
(L) Uusaasta, EV aastapäeva, võidupüha, jõululaupäeva eelne tööpäev on lühendatud 3 tunni võrra.
(TL par 53 ja Pühade ja tähtpäevade seadus)
Miinimumpalk 2018.aastal
/in Uudised2017.aasta lõpus otsustas Eesti Vabariigi valitsus, et miinimumpalk 2018.aastal on 500 eurot kuus ning minimaalne tunnipalk 2,97 eurot.
Alampalk on Eestis igaaastaselt kasvanud.
Seoses sellega, et Vabariigi Valitsus otsustas alates 2018.aastast tõsta ka tulumaksuvaba miinimumi, on esimest korda minimaalne töötasu kogu ulatuses ka tulumaksuvaba.
Üksikisiku tulumaksuvaba miinimumi arvestus 2018.aastal
/in UudisedÜksikisiku tulumaksuvaba miinimumi arvestus
1 jaanuarist 2018 muutub tulumaksuseadus, mis toob endaga kaasa üksikisiku tulumaksustamises olulised muudatused.
Ülevaatlik selgitus on üleval Maksu- ja Tolliameti lehel :
https://www.emta.ee/et/eraklient/tulu-deklareerimine/maksuvaba-tulu-alates-1-jaanuarist-2018
Võtame kokku olulise, mille iga ettevõtja peab oma ettevõttes läbi mõtlema.
Töötajate tulumaksuvaba summa arvutamise erinevad variandid :
Selle variandi keerukus nii inimese kui raamatupidamise jaoks on eri kuudel tekkivate erinevate väljamakse summade korral erinevad tulumaksuvaba määrade tekkimine. Teatud juhtudel (olenevalt kuu kogutulu suurusest) sh puhkusetasude, lõpparvete sh puhkusehüvitiste tasumisel võivad tekkida olukorrad, kus on vaja tulumaksu (ja tulumaksuvaba miinimumi) uuesti ümber arvutada. Nt kui kuu alguses on kuu tasu osas arvestatud maksimaalset maksuvaba summat ning sama kuu lõpus tekib täiendav makse võib tekkida olukord, kus tulumaksu õigeks arvestuseks tuleb kuu alguses peetud tulumaksuvaba summa ümber arvutada. Näitena võib tuua olukorra, kus bruto töötasu on 1100 euri ning samal kuul makstav puhkusetasu on samuti 1100 euri, kuu kogutulu 2200, mis tähendab, et sel kuul maksuvaba summat 500 eurot arvestada ei ole võimalik.
See nõuab töötajalt suhteliselt täpset kogu aasta tulu teadmist. Kes ja mis olukorras seda reaalselt oskab ja saab kasutada, on raske öelda. Soovitus on loobuda maksuvaba tulu arvutamisest, kui on teada, et on tekkinud/aasta jooksul tekkimas täiendavaid maksustatavaid tulusid, mille osas võib tuludeklaratsioonis tekkida juurdemakse kohustus.
Töötaja esitab vastava avalduse tööandjale. Igakuist maksuvaba arvestust ei toimu. Kord aastas tuludeklaratsiooniga arvutatakse tagastatav või juurdemakstav tulumaksu summa. Selle plussiks võib pidada olukorda, kus üldjuhul tekib täiendavate tuludeta töötajal tuludeklaratsiooniga üldjuhul tulumaksu tagastus. See variant sobib eeskätt :
Ettevõtte kulud töötaja sporditegevusele
/in UudisedAlates 2018.aastast on ettevõtte kulud töötaja sporditegevusele teatud piirangute raames maksuvabad. Vastuvõetud tulumaksuseaduse muudatuste raames on täiendatud/muudetud erisoodustuse mõisteid ning selle hulgast välja arvatud järgmised töötaja tervise/spordikulud :
Maksuvaba piirmäär on 100 eurot töötaja kohta kvartalis.
Käibemaksukohuslase avaldus automaatseks
/in UudisedMaksu- ja tolliamet annab teada, et uuendas käibemaksukohustuslase registreerimise teenust. Teenus on jätkuvalt korraldatud e-maksuameti kaudu, kuid usaldusväärse taustaga (st. laitmatu maksuajalooga) ettevõtja saab vastuse oma taotlusele automaatselt. Senisest muutub seega protsess kiiremaks, kuna osa riskianalüüsi on Maksu- ja tolliameti poolt juba varasemalt korraldatud.
Uue ettevõtte alustamisel siiski peab olema valmis Maksu- ja tolliameti täpsustavateks küsimusteks, mida aga samuti on võimalik korraldada e-maksuametis.
Allikas : Maksu- ja tolliamet
Soomes tegutseva ettevõtte tuludeklaratsioon
/in UudisedSoomes püsivat tegevuskohta, kinnisvara omaval Eesti ettevõttel tuleb Soome Maksuametile esitada igaastane tuludeklatatsioon (vorm 6B) Soomes maksustatavate tulude ja kulude kohta 4 kuu jooksul peale majandusaasta lõppu.
Eesti ettevõte, kes tegeleb Soomes ettevõtlusega, ei ole siiski automaatselt tulumaksukohuslane. Oleneb esiteks tegevusvaldkonnast, aga ka riikidevahelisest maksulepingutest jme. Oluline on siinjuures see, et juhul kui eesti ettevõttel enda arvates ei teki püsivat tegevuskohta Soomes tulumaksustamise mõttes, tuleb ettevõttel maksudeklaratsiooni asemel esitada selgitus oma tegevuse kohta Soomes. Selgitus tuleb samuti esitada majandusaasta lõpust nelja kuu jooksul.
Selgitus tegevuse kohta esitatakse vabas vormis eraldi lisana koos maksudeklaratsiooniga. Selgituses esitatakse järgnev info:
Selgitust ei ole vaja esitada, kui ettevõte on varem saanud maksuameti otsuse selle kohta, et ettevõttel ei teki Soomes püsivat tegevuskohta. Ettevõte on võinud saada sellise otsuse varasema aasta tulumaksustamise käigus või siduvas eelotsuses, mida maksuametil tuleb järgida. Kui ettevõtte tegevuses on toimunud muudatusi, tuleb selgitus siiski esitada hoolimata varasemast otsusest. Sellisteks muudatusteks on näiteks Soomes praktiseeritud tegevuse jätkumine eeldatus kauem või uus äritegevus.
Maksudeklaratsiooni ning selgituse esitamisega hilinemisele võib järgneda trahv, maksumäära tõus. Kui ettevõte jätab tuludeklaratsiooni või selgituse esitamata, on selle tagajärjeks tavaliselt maksuviivise nõudmine ja täiendavalt ka ettemaksuregistrist eemaldamine. Tuludeklaratsiooni või selgituse puudumine võib mõnel puhul viia ka selleni, et Soome Maksuamet hindab ise maksustatava tulu määra ning selle põhjal ka maksuviivised ning trahvid.
Tuludeklaratsiooni saab esitada elektrooniliselt
Tuludeklaratsiooni 6B on võimalik esitada elektrooniliselt. Elektroonilise asjaajamise jaoks vajab välisriigi ettevõte Katso-tunnust (Katso-tunniste), millega registreeruda Soome aksuameti e-teenuseportaalidesse. Soome Maksuamet soovitab elektroonilise tuludeklaratsiooni esitamist vastava e-teenuseportaali Yhteisöjen veroilmoituspalvelu kaudu. Teenus juhendab andmete sisestamisel ning mõned andmed on eeltäidetud.
Soome tuludeklaratsioon paberkandjal
Kui ettevõte esitab tuludeklaratsiooni paberkandjal, tuleb tuludeklaratsioonil esitatud andmed täita hoolikalt. Paberkandjal esitatud deklaratsioonid läbivad optilise lugemise. Kui ettevõte esitab tuludeklaratsiooni asemel vabas vormis selgituse oma äritegevuse kohta, tuleb selgituse tiitellehena kasutada tuludeklaratsiooni paberblanketti 6B, millele tuleb märkida ettevõtte registrikood (Y-tunnus) ning majandusaasta algus- ja lõpukuupäev. Selgitus esitatakse soome, rootsi või inglise keeles.
Paberkandjal esitatav tuludeklaratsioon või selgitus tuleb saata aadressil Verohallinto, Yhteisölomakkeiden optinen lukupalvelu, PL 200, 00052 VERO, Finland